JEFF 2013: Istranbul & Martin Lubenov trio

0
634
Foto: Janja Babelič

JEFF, Pokrajinski muzej Koper, 10.7.2013

Letošnji festivalski cikel JEFF-a je štartal na polno in v sredo zvečer privabil zajetno število ljudi v lapidarij Pokrajinskega muzeja Koper, ki ostaja nepogrešljiva sestavina celotnega dogodka. Zvesta ekipa Kluba študentov občine Koper je  poleg koncertnega večera pripravila še spremljevalni program, s kulinarično ponudbo priljubljenega lokala Labirint in kotiček osvežujoče pijače z značilno dozo boule. Poleg tega je prostor popestrila razstava izbranih slik mlade umetnice Noemi Zonte, ki so hitro pritegnile pogled ob vstopu v spodnji in zgornji prostor. Prostor se je zapolnil in na blagajni so kmalu sporočili, da je večer razprodan. Zaradi nujne omejitve obiskovalcev se rado zgodi, da nekaj zamudnikov tudi ostane zunaj oz. so nekateri vztrajni ob pavzi le vstopili.

Vrnimo se h glasbi. Na tokratnem prvem večeru sta nastopili dve skupini, vsaka iz različnih vetrov in s povsem različno energijo.  Prva je oder zasedla mlada in zagnana zasedba z domiselnim imenom Istranbul. Predstavili so svoje aranžmaje tradicionalnih ljudskih glasb iz območja Balkana in širše. Nabor skladb je hitro izpostavil občutno eklektičnost zasedbe, ki je s skladbami poslušalce/poslušalke selila v različne kraje s specifičnimi konteksti (od Istre do Istanbula, kot tudi nakazuje ime). Intenzivnost nastopa je v vajetih držala energična pevka Maja, ki pa je v kontrastu s precej statično zasedbo, posebej animirala publiko. Močen element njihovega izraza so bili seveda nepogrešljivi spremljevalni vokali, ki so valovili skozi zelo domiselne aranžmaje skladb. Zasedba je navdušila publiko in nakazala na močno voljo in motivacijo, kar pomeni, da je to šele začetek njihove skupne glasbene poti.

Po krajši pavzi je na oder prišel trio na čelu z virtuoznim harmonikašem Martinom Lubenovom. Naj omenim, da sem bil pred nekaj leti v koprskem Circolu priča izvrstnem koncertu njegove pretekle zasedbe , ki mi je ostal v prijetnem spominu in v luči tega so bila tudi moja pričakovanja. Žal je tokratni nastop šel v drugo smer. Lubenova sta spremljala klaviaturist Dimitar Kolev in Lubomir Gospodinov na saksofonu ter bas klarinetu. Začeli so previdno z bolj odprtimi skladbami, kjer so se inštrumenti prepletali in v kontrastu s prvo zasedbo odplavali v bolj umirjene vode. A kmalu se je pokazala bizarnost njihove glasbene usmeritve. Po vmesni zelo razgibani in senzibilni solo točki Martina na harmoniki, je skupina »zašla« v nekakšno preigravanje skladb, ki so se zvrstile in zazvenele precej anonimno. Pri tem bi izpostavil glasbeni in zvočni vidik. Dobil sem namreč občutek, da glasbeniki večinoma »jammajo« (v tem primeru so zveneli raztreseno) in preigravajo skladbe, teme, melodije s sporadičnimi solo vložki. Kar pa je najbolj bodlo v ušesa, je bila prisotnost električnega sintisajzerja, ki je ustvarjal »plastičen«, če ne že kar »cenen« zvok. Po prvi tretjini koncerta je namreč spustil bobnarsko matrico, ki je do konca nastopa zvenela milo rečeno plehko. Celotna godba se je gibala okoli ritmov funk-a oz. acid jazz bobnarskega groova, ki je mestoma zašel v bolgarske ritmične metrike, a vendar je celotno zvočno sliko pustil hladno. Naj kot opombo navedem, da se je tovrstno mešanje elektronskih ritmov začelo pojavljati že kakšno desetletje nazaj (oz. že za časa vizionarskega Milesa Davisa). Sodoben t.i. acid jazz  (npr. plata Khmer norveškega trobentača Nilsa Petra Molvaer je bila moja prva asociacija, čeprav glasbeno bistveno drugačna), je v principu začel uporabljati bolj plesne ritme (izhajajoče iz klubov z funk, drum n’bass, jungle, dub glasbo). Začeli so množično spajati tradicionalne jazz inštrumente z digitalno tehnologijo (elektronska ritem podlaga, različni efekti, sampli itd.). Žal izlet tria v to smer ni prepričal. Upajmo, da bo mogoče v prihodnje doživeti zasedbo, ki bo spet lahko predstavila potencial Lubenove harmonike in glasbene dediščine, iz katere se napaja.

Ob koncu gre pohvala tonskim mojstrom, ki so glede na različni konfiguraciji zasedb, zaslužni za lep in jasen zvok obeh zasedb. Prvi večer je za nami in pustimo se presenetiti prihodnjim godbam, ki obetajo raznolike okuse (tako glasbene kot kulinarične).

Za več informacij in opis nastopajočih lahko obiščete uradno stran festivala JEFF: http://www.jeff.si/index.php/1-vecer

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here